poniedziałek, 27 lutego 2012

Kroniki Rodu KaneTytuł : Czerwona Piramida
Autor :  Rick Riordan
Ilość stron : 543
Wydawnictwo: Galeria Książki
Moja ocena: 5/10


Rick Riordan - zdecydowanie mój ulubiony autor. Gdy czytam jego powieści  nie sposób się oderwać. Tak było w przypadku genialnej serii o Percym Jacksonie i o Olimpijskich Herosach , miałam nadzieję że tak będzie też w przypadku Kronik Rodu Kane ale niestety myliłam się.
Książka opowiada o rodzeństwie Sadie i Carterze. Mają 12 i 14 lat, mieszkają oddzielnie - Sadie z dziadkami od śmierci mamy a Carter z ojcem doktorem Juliusem Kane. Widują się dwa razy w roku, jednak w czasie świątecznego spotkania coś idzie nie tak. Mianowicie gdy idą do muzeum i chcą obejrzeć kamień z Rossety ich ojciec rozbija go uwalniając przy tym pięciu bogów egipskich. W śród bogów zostaje uwolniony straszny Set- bóg chaosu , który porywa Juliusa do swojego królestwa na oczach jego dzieci co zmusza je do ucieczki. Z pomocą przychodzi im bogini Bastet która wiele lat temu złożyć przysięgę o ochronie tego rodzeństwa a szczególnie dziewczyny. W ciągu tych zdarzeń okazuje się że bohaterowie mają wujka Amosa który chce nauczyć dzieci magii bowiem rodzina wywodzi się od faraonów egipskich, i ich rodzice byli utalentowanymi  magami.Rodzeństwo Kane żeby uratować ojca i ocalić świat, muszą w ciągu pięciu dni dotrzeć do tytułowej czerwonej piramidy i wyzwać Seta na pojedynek. W tym czasie spotykają wielu bogów i nie bezpieczeństw.
Brzmi bardzo zachęcająco prawda? Więc wyobraźcie sobie moje zdziwienie i rozczarowanie kiedy męczyłam się nad tą książką.. Wątki w ogóle  mnie nie wciągały, czytając ją myślałam ile jeszcze do końca?
Z daje sobie sprawę że znajdą się osoby którym ta książka na pewno się podobała. Może  po prostu postawiłam Riordanowi w tej powieści za wysoko poprzeczkę? Już sama nie wiem ;).
                                  

czwartek, 16 lutego 2012

Detektyw Monk


                                       
Tytuł : "Detektyw Monk i dwie asystentki"
Autor :  Lee Goldberg
Ilość stron : 307
Wydawnictwo: Rebis
Moja ocena: 7/10

Pan Monk - obsesyjny, kompulsywny, detektyw.
Książka opowiada o detektywie Aidranie Monku. Detektywie, który potrafi rozwiązać każdą zagadkę zabójstwa, każdą oprócz...śmierci jego ukochanej żony Trudy. Po tym zdarzeniu załamuje się, zaczyna mieć coraz większe fobie przed wszystkim. Stara się ,, naprawić " świat, ponieważ według niego wszystko powinno być symetryczne i idealnie. Nienawidzi chaosu. Lecz niestety życie to jeden wielki chaos i to dla każdego z nas. Z pomocą, po  trudnych chwilach przychodzi mu wynajęta przez niego pielęgniarka Sharona. Po jakimś czasie obydwoje zżywaja się z sobą, a Sharona staje się też jego asystentką. Jednak po kilku niespodziewanych zbiegach wydarzeń Sharona wyjeżdża do swojego byłego męża, aby zacząć nowe życie. Zostawia go bez słowa wyjaśnienia. Po dłuższym czasie Monk znajduje zastępstwo, a mianowicie Natalie Tigger , ma 30 lat i córkę o imieniu July. Przez dłuższy czas wszystko jest ok,  mija rok, aż tu nagle... Do życia Adriana powraca Sharona! Natalie boi się o swoją posadę, ponieważ Monk praktycznie z miejsca oferuje Sharonie jej pracę, jednak ona na razie odmawia. Natalie bardzo interesuje dlaczego Sharona tak nagle wróciła. Okazuje się, że jej ( były lecz znowu obecny) mąż został oskarżony o morderstwo. Kobieta spotyka się z mężem Sharony w więzieniu i Natalie jest jednego pewna... ktoś wrabia Trevora. Prosi Monka żeby pojechał do Los Angeles, pomógł rozwiązać zagadkę i uwolnić go. Natalie  robi to nie tylko z powodu ocalenia posady, ale także z tego, że chcąc nie chcąc polubiła Sharone. W LA podczas śledztwa poznają pisarza kryminałów Ludlowa, który od czasu do czasu pomaga tamtejszej policji. W tym samym czasie Monk próbuje rozwiązać trzy zabójstwa. Nie oczekiwanie z pomocą przychodzi im nie kto inny jak Ludlow. Później wszystkie zdarzenia uruchamiają się lawinowo, a w nich oskarżenie Natalie i Sharony o wszystkie te trzy zabójstwa !
Nie zdradzę zakończenia, ale zachęcam do przeczytania .Niestety nie każdemu może się spodobać, lecz dla zagorzałych fanów serialu będzie to  nie lada gradka. Spodobało mi się to , że jest w całości opowiedziana z puku widzenia Natalie.


                                                  

niedziela, 5 lutego 2012

Wyznania Zakupocholiczki


Tytuł : Wyznania Zakupocholiczki
Autor : Sophie Kinsella
Ilość stron :336
Wydawnictwo : Świat Książki
Moja Ocena : 7/10

Zakupy są jak hazard a największą stawką jest debet na karcie…

 Książka opowiada o Rebece Bloomwood , która jest uzależniona od zakupów tych w najbardziej markowych sklepach. Jest  dziennikarką o skromnych dochodach dla tego ma już duży debet na karcie.  Zmusza to ją do wymyślania nie stworzonych historyjek np. że wyjechała na Alaskę , którymi tłumaczy w bankach opóźnienia w spłacie kredytów . Istnieje  jednak bankier Derek Smith który zaczyna ją ścigać. Becky tłumaczy wszystkim że jest to jej dawny chłopak i od pewnego czasu ją prześladuje, jak można się domyślić dziewczyna tym kłamstwem komplikuje sobie życie jeszcze bardziej niż jest ono naprawdę.
Zaczyna pisać popularne felietony dla gazety o pieniądzach (to trochę ironiczne bo sama z pieniędzmi sobie poradzić nie może i do tego udziela o nich porady). I oto nagle dziwnym zrządzeniem losu staje się ,, gwiazdą” telewizji śniadaniowych od porad o budżecie domowym. W pracy z kolei zakochuje się w swoim  bardzo przystojnym szefie.

Czytadło idealne na wolne wieczory ale nie więcej niż  3 , ponieważ historia wciąga i się ją szybko czyta co jest ważne. W książce podobał mi się świat opisany przez pryzmat zakupów , czyli do jak skrajnych sytuacji może doprowadzić zakupowe szaleństwo. Dobrym posunięciem przez autorkę było zamieszczenie listów od banków i do banków które przedstawiały ilość wymyślanych historii przez Rebecke .
 Myślę  że znajdą się osoby które w mniejszym czy większym stopniu będą mogły utożsamić się z  główną ( jednak szaloną i komediową) bohaterką .

Już nie długo na blogu powstanie zakładka z recenzjami ekranizacji książek .